Uszczelka krawędziowa
Uszczelka tego typu funkcjonuje w kształcie litery „U”, typie „U” lub o nazwie „Kedra”, wszystkie te określenia odnoszą się do tej samej uszczelki. Kształt litery „U” odzwierciedla dokładnie opis obrazu uzyskany w przekroju poprzecznym uszczelki. Uszczelka krawędziowa może być wykonana z materiałów takich jak: EPDM, NBR, CR, PVC lub PCW, Silikon, ze wzmocnieniem stalowym w postaci drutu lub klamry stalowej. Wewnętrzne zbrojenie stalowe pozwala na nałożenie i samo zaciśnięcie uszczelki na krawędzi, uszczelka daje się łatwo kształtować na łukach, nawet o bardzo małej średnicy. Wewnętrzna budowa profilu mocującego posiada wypustki dodatkowo zwiększające pewność mocowania uszczelki.
Uszczelka krawędziowa o kształcie litery „U” - montaż i szczegóły
Uszczelka krawędziowa jest mocowana na rant, krawędź, stosowana jako estetyczna osłona wykończeniowa lub maskująca. Pozwala zamaskować pozostałe nierówności po cięciu blach lub tworzyw sztucznych. Tego typu rozwiązania techniczne wykonane mogą być z jednego rodzaju materiału lub wielu materiałów a wówczas określane są jako uszczelki wieloskładnikowe. W większości przypadków głównym zadaniem uszczelki krawędziowej jest zabezpieczenie krawędzi, inaczej rantu często ostrego, przed uszkodzeniem mechanicznym współpracujących w pobliżu elementów np. przewodów elektrycznych. Innym istotnym zadaniem jest rola estetycznego i ergonomicznego wykończenia wyrobu, aby był bezpieczny, funkcjonalny i przyjemny w użyciu dla użytkownika.
Uszczelka krawędziowa - dla lepszej estetyki
Na zastosowaniu uszczelek krawędziowych zyskują każdego typu wnętrza, a zwłaszcza te o charakterze przemysłowym, gdzie na każdym kroku mamy do czynienia z licznymi obwodami kabli i nietypowymi scaleniami przewodów. Bardzo ważne jest, by najmniej estetyczne szczegóły móc na trwałe ukryć bez szkód dla miejsc, z których każdego dnia korzystają ludzie. Uszczelka krawędziowa jest znakomitym rozwiązaniem na tego rodzaju problemy. Aby dostosować jej długość do określonych parametrów wymiarowych miejsca, gdzie chcemy ją wykorzystać, wystarczy nóż do ręcznego cięcia lub mechaniczna przycinarka. Materiał jest na tyle elastyczny, że nie zawsze cięcie jest niezbędne. Odginanie materiału gumowego oraz zastosowanie silnego spoiwa łączącego dają możliwość natychmiastowego montażu bez przedłużających się prac technicznych, które mogą zniechęcić nawet najbardziej wykwalifikowanych fachowców z dziedziny remontów. Uszczelka krawędziowa to niewątpliwie najtańsze i najbardziej korzystne rozwiązanie dla wykończenia wnętrz oraz ochrony elementów technicznych, mechanicznych, elektrycznych w nich zastosowanych!